Prague
EuropeCzech RepublicMoraviaPragueSouthBohemia
Share
Tweet

Recyklační víkend v Národním technickém muzeu

Archive: Recyklační víkend v Národním technickém muzeu

Adresa

Kostelní 42, Praha 7
1 / < >

Recyklační víkend v Národním technickém muzeu


Národní technické muzeum získalo v uplynulých letech během Recyklačních víkendů, které už tradičně pořádá ve spolupráci s kolektivním systémem ELEKTROWIN, mnoho zajímavých přírůstků
do sbírky domácích spotřebičů a elektrotechniky. Letošní Recyklační víkend se uskuteční 22. – 24. září.

Návštěvníci Národního technického muzea mohou v těchto dnech přinést staré elektrospotřebiče, jako např. mixéry, vysavače, fény, chladničky, pračky, vrtačky apod., předat je ELEKTROWINu k recyklaci a získat za to slevu na vstupném* a malý dárek.

A na ty, co dorazí 23. 9. 2017 mezi 10 a 18 hod. do Letenských sadů u Letenského zámečku (naproti Národnímu technickému muzeu), čeká bohatý doprovodný program finále celorepublikové roadshow s názvem Přelez, přeskoč, recykluj! Vystoupí zde kapely BABYlon band, Pískomil se vrací, uvidí vystoupení Dog Dancing, ukázky parkouru, jízdy na jednokolce, yoyo a žonglování. Pro děti jsou připraveny nafukovací atrakce, kde si mohou i zasoutěžit.

Přinesené spotřebiče nejdříve projdou rukama kurátorů sbírek, kteří si z nich vyberou ty nejhodnotnější.

„Už během prvního Recyklačního víkendu v roce 2013 jsme takto získali 18 spotřebičů, které jsme vybrali ze stovky přinesených,“ vzpomíná kurátorka expozice Technika v domácnosti Lucie Střechová. Část mohou návštěvníci vidět v této expozici, část je zatím umístěna v depozitáři. Podle Lucie Střechové nejde ani tak o hledání unikátů, jako spíš o doplnění jednotlivých řad, které dosud nebyly kompletní. Mezi nejzajímavější z pohledu odborníků patřily například vysavače ze 70. let 20. století. Po odborném vytřídění následovalo několik nezbytných úkonů jako důkladné vyčištění včetně konzervace pohonných ústrojí či odstranění koroze. V případě vysavačů se jednalo i o vyprání prachových vaků. „Velké procento předmětů ani očistu nepotřebovalo, protože je jejich původní majitelé donesli pečlivě vyčištěné a často v původních obalech,“ uvádí Střechová.  

Právě původní obaly, návody k použití nebo dokonce účtenky z obchodu zvyšují z pohledu kurátorů hodnotu spotřebičů. Dotvářejí totiž historický rámec a dávají jim příběh.

Expozice Technika v domácnosti byla otevřena v roce 2012. Je z 90 % tvořena předměty, které jsou dlouhodobě ve sbírkách NTM. Základ sbírky domácích spotřebičů tvoří předměty, které shromáždil ještě Vojta Náprstek, samotná sbírka je rozvíjena od založení muzea v roce 1908. Některé exponáty tak čekaly na vystavení více než sto let.Ty nejzajímavější ze starých elektrospotřebičů, které byly získány během minulých Recyklačních víkendů, byly zařazeny do sbírek NTM. Část z nich je vystavena v expozici Technika v domácnosti, ostatní ELEKTROWIN předal k recyklaci.


Places & Venues