Prague
EuropeCzech RepublicMoraviaPragueSouthBohemia
Share
Tweet

SOMA o kráse i ošklivosti lidského těla

Archive: SOMA o kráse i ošklivosti lidského těla

Adresa

1 / < >

Veletržní palác v úterý 6. březnahostí inscenaci SOMA. Vizuálně – pohybovou performance, jejímž hlavním zájmem je lidské tělo. Projekt choreografa Martina Talagyje inspirovaný výtvarným uměním a ideálem krásy napříč historií v něm zobrazovaným.Performance putuje po českých galeriích a výstavních prostorech, přičemž pokaždé se liší. Tentokrát se díky většímu počtu zapojených umělců zaměří na skupinové malby, velké fresky a sousoší.

Samotné lidské tělo stojí v hlavním zájmu představení. Fyzický pohybový slovník je tu postaven na možnostech a nemožnostechtěla. Co všechno je schopné vyjádřit.„Jako kontrast k nedokonalému, ale živému tělu pracujeme s rozebranou figurínou lidského těla, která jakkoli dokonalá proporčně, navždy zůstane jen chladným kusem plastu bez duše. Objekt figuríny jsme zvolili jakomemento, protože současný trend vyzdvihuje vnější krásu a zapomíná na podstatné vnitřní hodnoty. Postupně chladneme a máme k figurínám a robotům mnohem blíž než kdykoliv předtím,“ říká k představení choreograf Martin Talaga

Vizuálně-pohybová performance SOMA měla premiéru minulý rok v galerii Mánes. Od té doby se konala například v MeetFactory nebo na přehlídce Designblok. V březnu se přesouvá do prostoru Veletržního paláce. „Performance je výjimečná tím, že se pokaždé mění. Přizpůsobujeme ji nejen prostoru, ale i počtu umělců. Zatímco na premiéře jsme byli tři, ve Veletržním paláci vystoupí XY interpretů. I proto se zaměříme na zobrazení sousoší, velkých fresek či skupinových maleb,“ dodává Martin Talaga. SOMA se odehraje 6. března od 19.00 hodin v Malé dvoraně Veletržního paláce Národní galerie v Praze. Vstup je 150 Kč, vstupenky jsou k prodeji na místě.