Prague
EuropeCzech RepublicMoraviaPragueSouthBohemia
Share
Tweet

Zásadní Feldman: SOČR / CONRAD HARRIS / DAAN VANDEWALLE / KOTÍK

Archive: Zásadní Feldman: SOČR / CONRAD HARRIS / DAAN VANDEWALLE / KOTÍK

Adresa

Poupětova 1, 170 00 Praha 7
1 / < >

Zásadní Feldman: SOČR / CONRAD HARRIS / DAAN VANDEWALLE / KOTÍK

Hudbu jednoho z největších a nejvlivnějších skladatelů své doby Mortona Feldmana (1926 – 1987) představí veřejnosti v novém multifunkčním sále DOXSymfonický orchestr Českého rozhlasu (SOČR) se sólisty Conradem Harrisem, housle (New York) a Daanem Vandewalle, klavír (Gent). Koncert bude dirigovat Petr Kotík, který dlouhodobě s Mortonem Feldmanem spolupracoval. 

Americký skladatel Morton Feldman patří k nejvlivnějším skladatelům 20. století. Na počátku padesátých let byl členem newyorské skupiny, která je dnes známá jako Newyorská škola [New York School] a do níž kromě něj též patřili John Cage, Christian Wolff a Earle Brown.

 

Feldmanovo rozsáhlé dílo zahrnuje skladby, které jsou dnes považovány za kultovní: jsou mezi nimi kompozice pro velký orchestr, díla komorní, instrumentální a vokální, velká klavírní sóla a opera Neither na libreto Samuela Becketta.

 

Koncert v Centru DOX bude prvním v Evropě, jehož celý program je věnován velkým symfonickým dílům, která v tvorbě Mortona Feldmana patří mezi ta nejvýznamnější.  Jsou hudebně a technicky tak náročná, že je v živém provedení lze slyšet jen zřídkakdy. Na programu jsou skladby Piano and Orchestra (1975), Structures (1962) a Violin and Orchestra (1979).

 

Petr Kotík uváděl Feldmanovu hudbu již na svých koncertech v Praze na počátku 60. let a zvláště později poté, kdy v roce 1969 přesídlil do USA. V roce 1973 složil Feldman Instruments I pro Kotíkovu skupinu S.E.M. Ensemble. Jako dirigent provedl a nahrál Petr Kotík všechny Feldmanovy orchestrální skladby, velký počet z nich v rámci festivalu Ostravské dny, který se zaměřuje na Feldmanovu hudbu od svých počátků v roce 2001.

 

 

Program večera:

Morton Feldman

Stěžejní díla pro orchestr

Piano and Orchestra (1975) 
Structures (1960-62)

přestávka
Violin and Orchestra (1979)

 

Délka koncertu – 120 minut

 

Centrum současného umění DOX – multifunkční sál DOX+

Poupětova 3, Praha 7

Places & Venues