Prague
EuropeCzech RepublicMoraviaPragueSouthBohemia
Share
Tweet

Svět knihy Praha se zaměří na komiks, od Japonska po Finsko

Archive: Svět knihy Praha se zaměří na komiks, od Japonska po Finsko

Adresa

Bubenské nábř. 306/13 Praha - Holešovice
1 / < >

Svět knihy Praha se zaměří na komiks, od Japonska po Finsko.

Hlavní hvězdou bude Alejandro Jodorowsky

 

Komiks už dávno neznamená jen příběhy pro děti. Organizátoři mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha si toho jsou vědomi, proto si komiks zvolili pro 24. ročník jako jedno z hlavních programových témat. Fanoušci komiksové literatury tak budou mít jedinečnou příležitost setkat se s komiksovými autory: Jaromírem 99, Karlem Jerie, Nikkarinem, Vojtěchem Maškem, Lucií Lomovou, Pavlem Čechem či autorem Čtyřlístku Jaroslavem Němečkem. Ze zahraničí dorazí silná delegace německy mluvících autorů v čele s Reinhardem Kleistem, dále pak Francouzka Catel Muller či Finka Kati Närhi. Především však Svět knihy v Praze přivítá legendárního filmového a komiksového tvůrce Alejandra Jodorowského. Nejen za komiksem se na Svět knihy Praha můžete vydat od 10. do 13. května na Výstaviště v Holešovicích.

 

Komiks je žánr, který vyjadřuje věci jinak – a někdy i lépe – než klasická literatura,“ vysvětluje volbu komiksu jako letošního důležitého tématu ředitel Světa knihy Radovan Auer. Program byl připraven ve spolupráci s Centrem pro studia komiksu a vydavatelstvími kvalitních komiksů, jako je CREW, Meander, Comics Centrum nebo Argo.

 

V rámci Světa knihy Praha vznikne v Průmyslovém paláci celá komiksová zóna, jejíž součástí budou dva programové sály a také specializovaný obchod, jenž nabídne kompletní českou komiksovou produkci a výběr toho nejlepšího ze zahraničních komiksů.

 

Svět knihy Praha také připomene pomyslných 170 let domácího komiksu. Klíčovou roli pak sehrají dva projekty. Osmdesát let letos slaví Rychlé šípy a při té příležitosti se více než padesát současných autorů pustilo do remaku tohoto legendárního seriálu. Díky tomu tedy bude nejen připomenuta legenda, ale budou představeni i aktuální tvůrci. Spojnicí s druhým hlavním tématem veletrhu, jímž je „Převratné 20. století“, jsou komiksová zpracování vzpomínek pamětníků v rámci projektu Paměť národa. O své zkušenosti se tak podělí Tomáš Hodan, Karel Osoha a Tomáš Kučerovský, spoluautoři komiksové knihy Totální nasazení, v níž zpracovali příběhy žen z pracovních táborů. Besedy ještě představí například fenomén manga, erotiku v komiksu či naopak pozapomenutý kreslený seriál o Punťovi, který byl oblíbeným časopiseckým hrdinou předválečných dětí. V tomto kontextu v programu samozřejmě nemůže chybět ani Jaroslav Němeček, tvůrce věhlasného Čtyřlístku.


Places & Venues

Bubenské nábř. 306/13 Praha - Holešovice

Marker