Prague
EuropeCzech RepublicMoraviaPragueSouthBohemia
Share
Tweet

40. veletrh starožitností Antique

Archive: 40. veletrh starožitností Antique

Adresa

Karlovo náměstí 2/22, 120 00 Praha
1 / < >

Veletrh starožitností Antique představí „umění mladé republiky“ a připomene tak 100 let od založení Československa

Ve dnech 19. až 22. dubna bude na Novoměstské radnici v Praze probíhat tradiční veletrh starožitností Antique. Vzhledem k blížícímu se stému výročí založení Československa se Asociace starožitníků tentokrát rozhodla veletrh tematicky zaměřit na umění a umělce spojené s první republikou. Hlavním mottem veletrhu je tak „Umění mladé republiky“.

„Étos, s nímž naši předkové zakládali v roce 1918 samostatný stát, se promítl i do tvorby tehdejších umělců, z nichž mnozí se zapojili do budování identity nové republiky,“ říká prezident Asociace starožitníků Jan Neumann. „Někteří, jako například Alfons Mucha, autor výtvarných návrhů prvních československých bankovek, se přímo podíleli na vytváření symbolů nové státnosti, jiní v této době reprezentovali republiku svými úspěchy na mezinárodní scéně.“ Expozice vystavovatelů tak budou v dubnu akcentovat díla významných tvůrců a uměleckých směrů této éry a stejně bude zaměřen i doprovodný program veletrhu.

 

Prvorepublikový salon na Novoměstské radnici

Pořádající Asociace starožitníků se například rozhodla v jedné části expozice vybudovat ukázku prvorepublikového salonu zařízeného dobovým nábytkem, doplňky, dekoracemi a uměleckými díly, v němž budou k vidění i ukázky tehdejší módy a dobové filmové záběry. Právě v prostorách prvorepublikového salonu bude probíhat také větší část doprovodného programu veletrhu – například beseda o módě a špercích první republiky, přednášky o prvorepublikových uměleckých aukcích i o renesanci aukcí po roce 1989 a také poradenství, které se zaměří například na péči o starožitný nábytek.

Art deco a věhlas československých umělců

V expozicích vystavovatelů budou v souladu s hlavním mottem veletrhu akcentovány artefakty dokládající úspěchy československých výtvarníků. Ti si za první republiky získali mezinárodní věhlas například úspěšnou účastí na Mezinárodní výstavě moderního dekorativního a průmyslového umění v Paříži, kde zaujali mimo jiné fotograf František Drtikol, sochař Jaroslav Horejc nebo tapiserie Marie Teinitzerové podle výtvarného návrhu Františka Kysely. Z uměleckých stylů bude výrazně zastoupeno i dnes oblíbené Art Deco, které po období ornamentálně rafinované secese přineslo zcela nový tvar. České Art Deco je úzce spojeno právě s první republikou.

Výtvarníci ve službách státní měny

Jedním z nejdůležitějších symbolů státnosti je vlastní měna. Na utváření podoby té československé se podíleli tehdejší přední umělci. Autorem výtvarného návrhu první desetikoruny, dvacetikoruny, stokoruny a pětisetkoruny byl Alfons Mucha. Ten navrhl také padesátikorunu z roku 1929. Mucha ale není jediným známým výtvarníkem, který se „zapsal“ na česká platidla. V roce 1931 se objevila stokoruna, jejímž autorem byl Max Švabinský. Ten je rovněž autorem tisícikoruny z roku 1934, která byla v roce 1937 vyznamenána na mezinárodní výstavě umění v Paříži jako nejkrásnější evropská bankovka. V letech 1925 až 1938 byla v Československu ražena pětikoruna podle výtvarně neobvyklého návrhu sochaře Otto Gutfreunda.

Veletrh Antique je tradičně jediným veletrhem v Česku, na němž své exponáty představují výhradně předem registrovaní a ověření vystavovatelé z řad českých starožitníků. Asociace starožitníků ho pořádá dvakrát ročně, na jaře a na podzim. Návštěvnost veletrhu se za rok pohybuje mezi 15 až 16 tisíci lidí, předpokládaný obrat je mezi 30 a 50 mil. Kč za jeden veletrh. Návštěvníci jsou z velké části tvořeni laickou veřejností, která si díky veletrhu mapuje český trh se starožitnostmi a získává základní orientaci v jejich cenách.


Asociace starožitníků, z.s., sdružuje obchodníky se starožitnostmi a jejími členy se mohou stát také majitelé soukromých galerií, antikvariátů a uměleckých aukčních síní, soudní znalci či restaurátoři. Asociace usiluje o odborný rozvoj soukromého i veřejného sběratelství v České republice a profesionální podnikání v oblasti obchodu se starožitnostmi. Provozuje Rudolfinskou akademii, dvouletý rekvalifikační kurz, který poskytuje komplexní vzdělání v oblasti dějin umění a užitého umění. Každý půlrok asociace pořádá prodejní veletrh Antique, na němž starožitníci představují veřejnosti nejzajímavější exponáty ze své nabídky. Asociace je členem Mezinárodní konfederace obchodníků s uměleckými díly C.I.N.O.A. Více informací na www.asociace.com.


Kontakt pro další informace: Lukáš Novák, pr@asociace.com, tel. 724 255 725

 

Places & Venues

Karlovo náměstí 2/22, 120 00 Praha

Calendar360° viewMarker