Prague
EuropeCzech RepublicMoraviaPragueSouthBohemia
Share
Tweet

Klementinum

Adresa

Mariánské náměstí 98/1, 110 00 Praha 1-Staré Město, Česká republika
Pošli dotaz o Klementinum

První jezuitská kolej byla postavená v letech 1653 – 1723 na místě 32 domů, 3 kostelů, 7 dvorů a několika zahrad. Po Pražském hradě tak v Praze vznikl druhý největší komplex budov.

Nejstarší část Klementina je západní křídlo v Křížovnické ulici, postavené asi v polovině 17. století.

Jezuity do Prahy povolal v roce 1556 císař Ferdinand I., aby posílili jeho protireformační politiku. Jezuité zřídili v bývalém klášteře dominikánů u sv. Klimenta své hlavní sídlo a otevřeli zde školy, knihovny, divadlo a tiskárnu. V roce 1622 připojili ke konventu Karlovu univerzitu, přejmenovanou pak na Karlo-Ferdinandovu, a zanedlouho nato přikročili k novostavbě východního traktu.

Klementinum bylo budováno v období baroka cílevědomě za trvalé podpory Habsburků celá dlouhá desetiletí až do zrušení řádu jezuitů v roce 1773.

V roce 1653 začala stavba koleje na níž se podíleli Francesco Caratti a Giovanni Domenico Orsi. Stavba byla dokončena ve 30. letech 18. století F.M. Kaňkou. Průčelí koleje do Mariánského náměstí je přisuzováno Kiliánu Ignáci Dientzenhoferovi. V letech 1724 – 1730 zde budoval F.M. Kaňka pozoruhodné prostory bývalé Zrcadlové kaple bohatě zdobené štukem, dále knihovní a matematický sál Klementina.

V komplexu byly vybudovány tři kostely – sv. Klimenta, nejsv. Salvátora a Vlašská kaple Nanebevzetí Panny Marie. Zajímavou je nádherný barokní sál, ale také Astronomická věž.

Dnes je Klementinum sídlem Národní knihovny ČR a dalších knihoven, které obsahují také mnoho vzácných rukopisů.