Prague
EuropeCzech RepublicMoraviaPragueSouthBohemia
Share
Tweet

Starý židovský hřbitov

Adresa

U starého hřbitova 39/1, 110 00 Praha-Praha 1, Česká republika
Pošli dotaz o Starý židovský hřbitov

Dnes je nejstarším nepoškozeným židovským hřbitovem, který přečkal dobu nacistické okupace. Je historicky prokázáno, že pochází z 1. poloviny 15. století. Nejstarší nám známý náhrobní kámen nese datum 25. dubna 1439. Patří učenci a básníku Abigdoru Karovi, který zažil pogrom v roce 1389 a napsal na paměť jeho obětí elegii.

Kouzlo pražského židovského hřbitova spočívá nejen v jeho stáří, ale především v poetickém seskupení náhrobků. Na dnešním hřbitově nevidíme totiž hroby s náhrobky, jak bývá zvykem, ale většina náhrobků je bez hrobů. Dnešní konfigurace náhrobků je výsledkem vývoje za několik století. Na některých místech lze zjistit až dvanáct hřbitovních vrstev nad sebou a návštěvník by zde mohl napočítat na 12 000 kamenných náhrobků. Poslední náhrobek pochází z roku 1787.

Na náhrobcích si můžeme přečíst nejen jméno a data zemřelého, ale i mnoho zajímavého z jeho života i ze života společnosti, ve které žil. Na mnoha náhrobcích se tu setkáváme s obraty básnickými, které snad ještě výstižněji charakterizují atmosféru té které doby. Na celé řadě náhrobků se setkáme se symboly tradičních rodů, které v dobách biblických patřily ke kněžské hierarchii.
Jde zejména o rod Kohenů, jehož příslušnicí zastávali kněžské funkce. Poznáme je podle zobrazených rukou vztažených k požehnání. Jiným rodem, jehož výsadou byla v biblických dobách služba chrámu, byli Levité. Jejich symbolem je konvice, z které lili vodu na ruce kněží při obřadech. Zvláštní poezii mají pak symboly jmen, ať již jde o jména vyjádřená obrazem zvířete, rostliny či ptáka. Uvidíme kapra, jelena, lišku, lva, medvěda, vlka, kohouta, holuba či růži a i jiné představitele živočišného a rostlinného světa. Zcela ojedinělé je figurální znázornění lidské bytosti.

 

Otevírací doba :

Zimní otevírací hodiny: 9.00  - 16.30

Letní otevírací hodiny : 9.00 - 18.00

Muzeum je otevřené všechny dny, mimo nedělí a židovských svátků.

Články

Pinkasova synagoga

Pinkasova synagoga.

6.9.2013 Čtěte dále