Prague
EuropeCzech RepublicMoraviaPragueSouthBohemia
Share
Tweet

Dvořákova Praha 2017

Archive: Dvořákova Praha 2017

Adresa

1 / < >

Dvořákova Praha 2017

Mezinárodní hudební festival / International Music Festival

7.- 23. 9. 2017

Rudolfinum | Anežský klášter

www.dvorakovapraha.cz

Vstupenky v prodeji od 28.3.2017 / Tickets on sale from March 28 2017

Mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha odtajňuje program jubilejního desátého ročníku a zahajuje předprodej. Festival nesoucí jméno jednoho z největších skladatelů přivítá mezi 7. a 23. zářím respektované sólisty i světové orchestry a dirigenty. Vedle známých i méně hraných děl Antonína Dvořáka zazní hudba dalších autorů napříč staletími. Vystoupí pěvecké hvězdy, které spojuje Metropolitní opera a další prestižní scény, jako Kristine Opolais, Piotr Beczala, René Pape, Michael Spyres, Adam Plachetka či Jan Martiník. Ze světových orchestrů se představí London Philharmonic Orchestra pod taktovkou šéfdirigenta Vladimira Jurowského, Essenští filharmonikové vedení Tomášem Netopilem, který se za dirigentský pult postaví i před Vídeňské symfoniky během závěrečného koncertu. Mimořádné bude setkání s dirigentem Ingo Metzmacherem a Gustav Mahler Jugendorchesterem, k nimž se připojí špičkový francouzský klavírista Jean-Yves Thibaudet. V programu nechybí rezidenční orchestr Česká filharmonie s dirigentem Jiřím Bělohlávkem či PKF - Prague Philharmonia a také přední vokální tělesa Pražský filharmonický sbor a Český filharmonický sbor Brno. Poprvé bude letos představen mezinárodní Festivalový orchestr Dvořákovy Prahy.

Dvořák Collection

Stěžejní bude letos i příští rok výstavní programová řada Dvořák Collection, v níž se spojí přední domácí i zahraniční orchestry se špičkovými pěveckými sbory a vynikajícími sólisty, aby postupně přednesly v exkluzivním podání všechna Dvořákova kantátová a oratorní díla. Tedy ta, která spojují sílu mnohačetného lidského hlasu se zvukem velkého orchestru a sólistů. Slavnostní zahajovací večer bude patřit mimořádnému uvedení Dvořákova Stabat Mater. „Uvedení všech Dvořákových děl kantátových a oratorních by bylo samo o sobě počinem – dosud jsme tento soubor děl obcházeli uctivým obloukem. Význam a ambice našeho provedení potvrzuje i zájem renomovaného vydavatelství Decca o nahrávku provedení Dvořákova Requiem,“ vysvětluje umělecký ředitel Marek Vrabec.

Komorní hudba na nejvyšší úrovni

Letošní ročník Dvořákovy Prahy upozorňuje na české hudebníky, kteří se – podobně jako svého času Antonín Dvořák – úspěšně prosazují ve světě. Tento záměr naplňuje i komorní řada festivalu, jejíž dramaturgie se zhostil s energií sobě vlastní Radek Baborák. Na festivalu se představí hned ve třech rolích: jako kurátor, brilantní hráč na lesní roh světového formátu, ale i dirigent a spiritus agens komorní řady, festivalu uvnitř festivalu. Díky mimořádnému respektu, který Radek Baborák požívá na mezinárodních pódiích, v prestižních orchestrech a mezi hudebníky, bude komorní řada Dvořákovy Prahy opět nevídanou přehlídkou špičkových osobností i nejúspěšnějších českých hudebníků působících v renomovaných světových orchestrech. Stějně vysoké nároky jsou kladeny na hudebníky, kteří se letos premiérově setkají ve Festivalovém orchestru Dvořákovy Prahy / Dvořák Prague Festival Orchestra. „Velmi rád jsem přijal nabídku festivalu Dvořákova Praha, abych se stal kurátorem komorní řady. Moje pozvání přijala řada výjimečných instrumentalistů, jejichž jména jsou ozdobou světových pódií, mnozí z nich hrají sólově s nejlepšími orchestry a dirigenty. Přesto si troufám tvrdit, že spolupráce v komorním duchu je pro nás všechny neodmyslitelnou inspirací a darem, který si předáváme navzájem,“ vysvětluje Radek Baborák.

Hudební objevy i stálice

Letošní recitál Dvořákovy Prahy představí jednoho z našich nejlepších klavíristů Ivana Klánského v dílech dvou velikánů světové klavírní literatury, Ludwiga van Beethovena a Fryderyka Chopina, jejichž hudbu dokáže tlumočit svým nezaměnitelným poetickým stylem. Debutový den bude patřit čtyřem neobyčejně úspěšným českým hudebníkům nejmladší generace, varhaníkovi Pavlu Svobodovi, houslistce Olze Šroubkové, hornistce Kateřině Javůrkové a tenoristovi Petru Nekorancovi, kteří všichni bez výjimky bodovali v prestižních světových interpretačních soutěžích v loňském a letošním roce. Dvořákovské sobotní matiné zaujme dobově autentickým provedením Novosvětské v podání Marka Štryncla a jeho souboru Musica Florea, zazní rovněž Hymnus z básně „Dědicové Bílé hory“, v němž se vokálního partu ujme sbor Collegium Floreum. Po stopách A. D. se vypraví letos festival se čtyřdenním předstihem do Kroměříže. Na stejném místě jako kdysi Dvořák v roce 1886, v Měšťanském Nadsklepí, provede místní rodák Tomáš Netopil Dvořákovo Stabat Mater v ojedinělé původní verzi s klavírem.

 

Hlavním festivalovým centrem je tradičně Rudolfinum, koncerty komorní řady probíhají kromě Dvořákovy síně také v Anežském klášteře. Předprodej vstupenek a kompletní program je k dispozici na www.dvorakovapraha.cz