Prague
EuropeCzech RepublicMoraviaPragueSouthBohemia
Share
Tweet

Národní divadlo

Adresa

Ostrovní 1289/1, 110 00 Praha-Praha 1, Česká republika
Pošli dotaz o Národní divadlo

Národní divadlo je symbolem českého národního obrození. Leží na nároží vltavského nábřeží a Národní třídy (bývalé Ferdinandovy), kde byl v roce 1852 zakoupen pozemek z výtěžků sbírek.

V roce 1862 bylo postaveno v zadní části pozemku Prozatímní divadlo pro 900 diváků podle návrhu Ignáce Ullmanna, kde se od té doby denně hrálo.
Pod heslem „Národ sobě“ se konaly další sbírky na stavbu Národního divadla. V roce 1868 byl slavnostně položen základní kámen ke stavbě, která se měla stát symbolem znovuzrození národa. Tomu odpovídal návrh architekta Josefa Zítka, který představoval sjednocený hranol vyvrcholený kopulovitou střechou.
12. srpna 1881 byla budova dokončena, záhy však vznikl nedbalostí klempířů při dokončování střechy požár, který zničil jeviště a hlediště.Avšak již za několik týdnů se podařilo shromáždit dost peněz na jeho přestavbu. Nakonec bylo otevřeno o dva roky později v roce 1883 představením opery Libuše od českého skladatele Bedřicha Smetany.

Pro neshody s autorem o termínech provedení návrhů obnovy budovy byl jejich provedením pověřen Zítkův dřívější žák, asistent a spolupracovník Josef Schulz.
Prozatímní divadlo a sousední budova byly zbořeny a na jejich místě byl postaven tzv. Schulzův dům se šatnami herců a technickým zařízením divadla.
Umělecká výzdoba Národního divadla je dílem umělců tehdejší doby, podíleli se na ní malíři Frantiešek Ženíšek a Alfons Mucha. Nádherná zlatočervená opona zobrazuje vznik Národního divadla. Jejím autorem je Vojtěch Hynais. O výzdobu na atice západního průčelí se postarali sochaři Antonín Wagner a Josef Václav Myslbek, kteří v roce1883 vytvořili mnoho postav reprezentujících Umění.

Prezidentská lóže (někdejší královská) je potažena červeným sametem a známými postavami z české historie ji vyzdobil Václav Brožík.
Bronzový válečný vůz se třemi koňmi (tzv. triga) vezoucí bohyni vítězství navrhl Bohuslav Schnirch.
Říká se, že střecha barvy noční oblohy posetá hvězdami symbolizuje vrchol, který by měl být cílem všech umělců.
Na konci 70. let a počátku 80 let 20. století bylo divadlo zrenovováno a podle návrhu architekta Karla Pragera byla postavena Nová scéna Národního divadla.
Restaurace a dostavba Národního divadla trvala přes šest let a byla roku1983 předána veřejnosti.

Články

Dyzajn market není jen trh!

Dyzajn market není jen trh!.

6.9.2016 Čtěte dále

Společenská akce u Národního…

Společenská akce u Národního divadla má pomoci hemofilikům.

19.4.2016 Čtěte dále